تبلیغات الکترونیکی و نقش آن در مدل های کسب و کار

نوشته شده توسط 
منتشرشده در بلاگ
جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 04:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چکیده
این مقاله به معرفی تأثیرات تبلیغات الکترونیک در کسب و کار یک سازمان می پردازد. بهترین روش ها برای داشتن تبلیغات الکترونیکی موثر و نتایج آن که به بالا بردن توجه مخاطب کمک می کند و طی پروسه های آزمایشی به دست آمده اند در این مقاله ذکر شده است. اینکه چگونه تبلیغات الکترونیک می تواند باعث ایجاد مزیت رقابتی در سازمان شود و چالش های پیش روی تبلیغات الکترونیک در ایران در ادامه مقاله آمده است.

کلید واژه ها
تبلیغات الکترونیکی، کسب وکار، اینترنتی، صفحات وب، سازمان

مقدمه
تفاوت بازار فیزیکی و بازار الکترونیکی در این است که در فضای بازار فیزیکی خریدار و فروشنده همدیگر را می بینند و ارتباطشان تقریباً به صورت بلاواسطه و مستقیم است. مکان

مشخصی برای این معامله باید وجود داشته باشد، زمان محدودی هم دارد. میزان کالای پیشنهادی به مشتری محدود است. سواد و دانش نیز در خریدهای جزئی نقش موثری بازی نمی کند، در حالی که برای خرید اینترنتی سواد کامپیوتری و آشنایی با فضای اینترنت ضروری است.
اما در فضای بازار الکترونیکی به پدیده اقتصادی اشاره دارد که کالا و خریدار و فروشنده، هر سه در یک حلقه ای قرار دارند و به طریق مشخصی به صورت الکترونیکی و مجازی با هم تماس و مبادله دارند.
در فضای بازار مجازی المان ها و ترکیبات به صورت الکترونیکی و دیجیتال و از طریق شبکه است. مثلا وقتی یک کالای نرم افزاری در یک بازار فیزیکی ارائه می شود، فروشنده نهایتاً به معرفی کالای خود می پردازد و آن را از طریق شبکه به مشتری منتقل می کند و مشتری هم از طریق شبکه اطلاعات را دریافت می کند اما نحوه سفارش-توزیع و پرداخت به صورت سنتی و فیزیکی است ولی در بازار مجازی روی شبکه ای بودن تمام فعالیت های  داد و ستذ تجاری تأکید دارد. امتیاز اصلی در شبکه ای بودن دیجیتالی بودن است. تجهیزات ارتباطی همه وسیله هستند نه هدف.
اما در روابط عمومی دیجیتالی که پایه و اساس آن، یک بینش دیجیتالی است، منتظر نمی ماند که ببیند مشتری چه می خواهد، بلکه همه چیز را پیشاپیش برایش فراهم می کند و برای هر نیازش پاسخی دارد و به سن و جنس مخاطب اهمیت می دهد. برای نیاز یک شخص کاتالوگ خدمات و سرویس هایش را به صورت انیمیشن و تحت برنامه ارائه می دهد و برای کسی که بخواهد مدارک مورد نیاز خود را پرینت کند، آن را به صورت کتبی و متن در می آورد. پس در این حالت در قید و بند مکان و زمان نیستسم و اطلاعات باید به طور 24 ساعته روی سایت باشد. ارتباطی دو سویه حاکم است و مخاطب جمع نیست بلکه فرد است و ما با مشتری محوری مواجه هستیم و باید پاسخگوی تک تک اعضای کاربران بود.


اهمیت موضوع مقاله
تبلیغات الکترونیکی در مفهوم عام هر نوع فعالیت برای معرفی محصول و خدمات با در نظرگرفتن آیتم های جذب مخاطب و تحریک حس کنجکاوی در اینترنت است. تبلیغات همیشه به عنوان یک ابزار لازم و مهم در امر بازاریابی و تجارت مورد توجه بوده است و به نوعی می توان گفت تبلیغات شناسه هر کالایی است و تا حد زیادی به مشتری برای شناخت کالا وانتخاب آن کمک می کند. تاثیرگذاری تبلیغات اینترنتی مسئله ی بحث بر انگیزی است. تبلیغات اینترنتی از منابع مهم در آمدی شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی است و  بسیارعمومی تر و به صرفه تر از تبلیغات سنتی محسوب میشوند. تبلیغات در اینترنت باید اصولی و با هدف پیش رود تا از به هدر رفتن سرمایه و به وجود آمدن هزینه های اضافی جلوگیری شود و برای رسیدن به این امر هم تخصص و تجربه کافی مورد نیاز است.


جایگاه تبلیغات الکترونیکی در مدل کسب وکار سازمان
مدل کسب و کار در مورد بدست آوردن پول است و از آنجایی که سودآوری تفاوت ببن درآمد و هزینه است، هزینه نیز جزیی از مدل کسب و کار است. همان طور که در بخش قبل اشاره شد تبلیغات الکترونیکی هزینه های بنگاه را پایین می آورد و از این نظر نقش در سودآوری دارد. ازطرفی می تواند خود را در مرتبه بالاتری قرار دهد و از نیروهای رقابتی پیشی گیرد. با تبلیغات هرچه بیشتر موقیت بنگاه بالا میرود و بنگاه برای مشتریان شناخته شده می گردد.

نمونه تحقیقات قبلی و نتایج آن ها
از نمونه کارهای انجام شده می توان به کتاب "کسب وکار بر بال اندیشه" نوشته بیل گیتس اشاره کرد که در آن از اینترنت و تبلیغات به عنوان ابزاری موثر برای تبلیغات اشاره شده است. همچنین می توان از پایان نامه آقای مهندس مهدی رودکی در دانشگاه خواجه نصیر با عنوان "شناسایی الگوریتم گوگل در رده بندی سایت ها" نام برد. مقاله ای از این پروژه در کنفرانس بین المللی IFAC در کشور هلند ارائه شده است. کتاب یک یا دو هزار و یک از همین مولف در بهبود رتبه سایت های اینترنتی تألیف شده است.
همچنین مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising توسط مقصودنیا و یوسفی ترجمه شده است که در طی پروسه آزمایشی، نتایج زیر را در برداشت:

صفحات وب با نحوه های مختلف اطلاعات در توجه کاربران به تبلیغات، هنگام مرور محتوای صفحات وب اثر می گذارند. از نظر توجه کاربر روی تبلیغات، صفحات مبتنی بر ویدئو و عکس بر صفحات مبتنی بر متن یا متنی-تصویری برتری دارند. بنابراین صفحات مبتنی بر ویدئو بهترین راه برای جلب توجه کاربران به تبلیغات است.
با توجه به نتایج آزمایشات انجام شده، همیشه بهترین صفحات برای توجه کاربران به تبلیغات، صفحات اول هستند. اگرچه حتی صفحات اول متنی باز هم ضعیف تر از هریک از صفحات وب تصویری-ویدئویی عمل می کنند.
با توجه به تحقیق، جستجوی محتوای صفحات خاص با انواع مختلف اطلاعات روی مجموع تعداد توجهات و فزونی آن تاًثیر می گذارند. اگرچه باز هم صفحات اول، اثرگذارتر و مشهودتر از این انواع مختلف اطلاعات هستند.

چکیده از مقاله  How different information types affect viewer’s attention on internet advertising
بر اساس تئوری پردازش اطلاعات، هنگام خواندن یک متن چهار نوع پردازش ادراکی متفاوت وجود دارد:
1- رمزگشایی 2-درک زبانی 3- درک استنباطی 4- درک کلی که هر کدام از اینها نیاز به مهارت های ادراکی بیشتری دارند. مثلا هنگام دیدن تصویر شناسایی یا درک تصویری به کار می افتد. که سریع اثرگذار و ذاتی (غیر اکتسابی) است.

به طور کلی به دو صورت پردازش پیام صورت میگیرد:
1- پردازش مرکزی 2- پردازش پیرامونی. مخاطبان از استراتژی های مختلفی برای پردازش پیام استفاده میکنند. وقتی موضوع اصلی جالب و مورد نیازشان باشد یا مطابق میلشان باشد، پردازش مرکزی عمل میکند. در غیر این صورت مخاطب به چیزهای اطرافِ محتوای اصلی جلب میشود و پردازش پیرامونی عمل میکند. به طور کلی میشود نتیجه گرفت که خواندن متون حجم بیشتری از منابع ذهنی را اشغال میکند تا دیدن تصاویر.


نادیده انگاری، خو گرفتن و اینرسیِ توجه  
خو گرفتن در واقع عادت کردن به محرک های بصری است به صورتی که توجه را کم و کمتر میکند. فرآیند خوگیری به صورت خودکار و ناخودآگاه صورت میگیرد. هر کدام از جنبه های محرک که متفاوت، نو و ناآشنا به نظر برسند خوگیری را کم میکنند. اینرسیِ توجه هنگامی روی میدهد که شخصی بر شیئی متمرکز باشد. و مثلا در آغاز یک فعالیت یا فرآیند ذهنی هر چیزی ممکن است موجب عدم تمرکز یک شخص شود ولی پس از یک دوره ی زمانی کمتر حواس وی پرت شود. نادیده انگاری را میتوان نتیجه‌ی خو گرفتن و اینرسیِ توجه دانست. در این تحقیق تم کلیِ وب سایت عکاسی دیجیتال در نظر گرفته شده است که شامل هر چهار نوع از اطلاعات میشود؛ حالتی عمومی دارد و امکان فراهم کردن تبلیغاتی متناسب با تحقیق هم در آن وجود داشته باشد. متغیر مستقل در این تحقیق انواع اطلاعات و متغیر وابسته توجه افراد بوده است. محتوای اصلی و تبلیغات پیرامونی در آن گنجانده شدند.

چالش های پیشرو در پیاده سازی تبلیغات الکترونیک در ایران و راهکارها
سایت های فارسی به صورت تجاری طراحی نشده اند و چون گردانندگان آن ها جوان هستند، روش های بازاریابی را نیز بلد نیستند. برای رونق این نوع از بازاریابی می توان به اقدام سایت گوگل در فرهنگ سازی تبلیغات متنی در اینترنت اشاره کرد.
آمار بازدید از سایت ها واقعی نیست و وقتی خریدار به سایت آگهی می دهد بازخورد مناسب را دریافت نمی کند که باید در جهت واقعی کردن و دقت در آمار بازدید سایت کوشید که در مقاله آقای مهدی رودکی راهکارهایی برای بالابردن رده سایت و الگوریتم هایی جهت اندازه گیری آن ارائه شده است.
روند قانونی برای تبلیغات الکترونیکی در کشور وجود ندارد و نیز بسیاری از سایت ها به اشتباه و بر اثر کم لطفی مسئولین فیلتر می شوند و امکان ارائه این خدمات را از صاحبان سایت ها و تبلیغ دهندگان می گیرند که باید در جهت رفع فیلترینگ این سایت ها پی گیری های لازم توسط مسئولین انجام شود.

نقش تبلیغات الکترونیکی در ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان و ایجاد ارزش برای مشتریان
وقتی کاربران رایانه از یک سایت در شبکه اینترنت دیدن می کنند می توانند اطلاعات فراوانی نسبت به مشخصات محصول، اطلاعات خرید و.. بدست آورند. همچنین می توان اطلاعات جدید را فوراً در اختیار مشتریان قرار داد. چون شبکه، یک رسانه پاسخ مستقیم است، قابلیت فروش در آن بسیار بالاست. هزینه پایین تر نسبت به تبلیغات تلویزیونی و چاپ بروشورها و نیاز به کارکنان و فضای کاری کمتر در بخش تبلیغات از مزایای آن است. برای مشتریان نیز ارزش هایی از قبیل سهولت خرید، صرفه جویی زمانی ، توانایی مقایسه محصولات و هزینه پایین را دربردارد.

جمع بندی و نتیجه گیری
تبلیغات الکترونیکی باید به عنوان مقوله ای لازم و ضروری در بازارهای الکترونیکی مورد توجه قرار گیرد. وبسایت ها باید به دنبال روش های جذب توجه کاربران اینترنتی به خود باشند و تبلیغات خود را در صفحات ابتدایی وبسایت(صفحه اصلی) قرار دهند و به این نکته توجه کنند که صفحات مبتنی بر ویدئو و تصویر از بازدید کننده های بیشتری برخوردارند. همچنین تبلیغات در جهت ایجاد مزیت رقابتی در بنگاه ها تأثیر بسزایی دارند و باید مورد توجه قرار گیرند.


طرح افق ها و توسعه تبلیغات الکترونیکی
روند تبلیغات الکترونیکی در ایران توسط محققان مورد بررسی قرار گیرند و آمارهایی گرفته شود، زیرا هم اکنون در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست و از این نظر جای تحقیق و مطالعه بسیار در این زمینه می باشد.
تبلیغات الکترونیکی در ایران ضعیف است و درک نشده است که چه اهمیتی می تواند در کسب و کار آن ها داشته باشد و از این نظر نیز نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد.

    مراجع

بیل گیتس، کسب وکار بر بال اندیشه، ترجمه عبدالرضا رضایی نژاد، نسخه الکترونیکی، 1381
جمیس.ام-کینگ، بازاریابی از طریق وب، ترجمه محمد ابراهیم گوهریان، نشر امیرکبیر، 1382
حسین احمدی، کاربرد بازاریابی در اینترنت، انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران، 1382

 

خواندن 1404368 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 تیر 1393 ساعت 12:43

711544 نظرها

 • پیوند نظر chanel bags outlet usa سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 06:19 ارسال شده توسط chanel bags outlet usa

  I appreciate your work , appreciate it for all the informative content .
  chanel bags outlet usa http://www.unilorites.com/bags-outlet/

 • پیوند نظر stuart weitzman shoes sale سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 06:16 ارسال شده توسط stuart weitzman shoes sale

  This is a appealing post by the way. I am going to go ahead and save this article for my brother to check out later on tomorrow. Keep up the high-quality work.
  stuart weitzman shoes sale http://www.stuartweitzmanoutlet.store

 • پیوند نظر arcteryx outlet store vancouver سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 06:06 ارسال شده توسط arcteryx outlet store vancouver

  After study few of the articles on your web site today, and I really like your way of blogging. I tag it to my bookmark internet site list and will be checking back soon. Pls visit my internet site also and let me know your thought.
  arcteryx outlet store vancouver http://www.long-beach-air-conditioning.com/arcteryx/

 • پیوند نظر Celinda سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:33 ارسال شده توسط Celinda

  If some one wishes to be updated with hottest technologies after that he must be visit this web site and be
  up to date everyday.

 • پیوند نظر adidas yeezy 350 schwarz سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:28 ارسال شده توسط adidas yeezy 350 schwarz

  adidas yeezy boost 350 retail price

 • پیوند نظر adidas tubular سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:22 ارسال شده توسط adidas tubular

  An interesting discussion is value comment. I believe that you must write extra on this topic, it might not be a taboo topic but generally persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • پیوند نظر miami dade county case search سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:19 ارسال شده توسط miami dade county case search

  north carolina judiciary case search virginia courts case info supreme court search seizure cases reverse phone number lookup cell phone reverse phone book canada phone reverse free lookup reverse phone no

 • پیوند نظر Sven سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:18 ارسال شده توسط Sven

  Hello there, I discovered your site via Google while looking for a similar subject,
  your web site got here up, it appears good. I've bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply changed into alert to your weblog through Google,
  and found that it is truly informative. I am going to be careful for brussels.
  I will appreciate if you happen to continue this in future.
  A lot of other folks shall be benefited from your writing.
  Cheers!

 • پیوند نظر mk handbags outlet سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:15 ارسال شده توسط mk handbags outlet

  Nice content you got here for your site, any suggestions?
  mk handbags outlet http://www.mkoutlet.online

 • پیوند نظر viagra without a doctor prescription سه شنبه, 05 بهمن 1395 ساعت 05:05 ارسال شده توسط viagra without a doctor prescription

  The best trace indicates that expensive blood stress does not originator headaches or nosebleeds, except in the cause of hypertensive turning-point, a medical danger when blood strain is 180/110 mm Hg or higher. If your blood pressure is unusually high http://viagrawithoutadrprescription.com/#9359 viagra without a doctor prescription 200mg you be enduring difficulty or nosebleed and are passion unwell, put off five minutes and retest. If your reading remains at 180/110 mm Hg or higher, shout 9-1-1.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

دفاتر استانی ما

پذیرش نمایندگی در کلیه استان های ایران و ارائه سرویس های ویژه به نمایندگان استانی ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • دیبا

  بهترین سرویسی که تا کنون در ایران دیده ام قیمت مناسب و اطمینان از ارسال 100 درصد ایمیل ها
 • محمدحسین جلالی

  امکانات جالبی داشت در کل راضی کننده بود
 • 1
 • 2